KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2917255
*
nr 291 7255
Ragnar Sproge
(1902-1987), Sverige
Gouache , Ragnar Sproge, -73, skördetid, 21 x 28
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/12 12:22:16
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ragnar Sproge
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
Läs mer om Ragnar Sproge
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst ragnar sproge skördetid svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:39
-
8086 Väggrelief
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Viktoriansk, för..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:56
*
Ragnar Sproge
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
Läs mer om Ragnar Sproge
nr 291 7255
Ragnar Sproge
(1902-1987), Sverige
Gouache , Ragnar Sproge, -73, skördetid, 21 x 28
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2003 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/12 12:22:16 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ragnar Sproge
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.Läs mer om Ragnar Sproge
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst ragnar sproge skördetid svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:39 -
8086 Väggrelief
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Viktoriansk, för..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:56



