KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2917255
*
nr 291 7255
Ragnar Sproge
(1902-1987), Sverige
Gouache , Ragnar Sproge, -73, skördetid, 21 x 28
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/12 12:22:16
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ragnar Sproge
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
Läs mer om Ragnar Sproge
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst ragnar sproge skördetid svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:06
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:41
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:24
-
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:40
-
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:11
*
Ragnar Sproge
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
Läs mer om Ragnar Sproge
nr 291 7255
Ragnar Sproge
(1902-1987), Sverige
Gouache , Ragnar Sproge, -73, skördetid, 21 x 28
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/12 12:22:16 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ragnar Sproge
Ragnar Sproge (född Svensson), svensk bildkonstnär född 1902, död 1987.Läs mer om Ragnar Sproge
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst ragnar sproge skördetid svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:06 -
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:41 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:24 -
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:40 -
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:11